آخرین پروژه های انجام شده
خدمات صنعتی
خدمات علمی درخواست انجام پروژه شما
نام: ایمیل: تلفن: عنوان/ توضیحات / جزییات پروژه:
گفتگوی آنلاین از طریق تلگرام

شبیه سازی

در گذشته، تولید کنندگان صنعتی برای طراحی یک محصول، تنها بر آزمون (تست) های آزمایشگاهی و فیزیکی و محاسبات دستی تکیه می کردند. اما با افزایش پیچیدگی طراحی محصولات و همچنین فشار برای کاهش قیمت جهت رقابت در بازار، توسعه و آزمون فیزیکی محصول را به فرآیندی هزینه بر برای تولید کنندگان تبدیل کرده است. امروزه مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرآیندها به طور گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد با توجه به این موارد تولیدکنندگان علاقه مند هستند شبیه سازی های مجازی بجای استفاده صرف در تحقیقات دانشگاهی برای آزمون و توسعه ی محصولات تجاری مورد استفاده قرار گیرند.استفاده از کامپیوتر جهت طراحی، شبیه سازی و تحلیل قطعات، سازه ها و … در صنایع مختلف را شبیه سازی مجازی می گویند. زمینه‌های کلی فعالیت لابراتوار تخصصی دینامیك سیالات محاسباتی شریف در زمینه شبیه سازی مهندسی عبارتند از:

دینامیک سیالات محاسباتی (Computational Fluid Dynamics)

روش دینامیک محاسباتی سیالات (CFD)جای خود را در میان روش‌های آزمایشگاهی و تحلیلی برای تحلیل مسائل سیالات و انتقال حرارت باز کرده‌است و استفاده از این روش‌ها برای انجام تحلیل‌های مهندسی امری عادی شده‌است.دینامیک محاسباتی سیالات بصورت گسترده در زمینه‌های مختلف صنعتی مرتبط با سیالات، انتقال حرارت و انتقال مواد به کمک سیال بکار گرفته می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به صنایع خودروسازی، صنایع هوافضا، توربوماشین‌ها، صنایع هسته‌ای، صنایع نظامی، صنایع نفت و گاز و انرژی و بسیاری موارد گسترده صنعتی دیگر اشاره نمود که دانش دینامیک محاسباتی سیالات به عنوان گره گشای مسائل صنعتی مرتبط تبدیل شده است.

تحلیل اجزا محدود(Finite Element Analysis)

المان محدود و نرم افزارهای نوشته شده بر اساس این روش، به طور گسترده توسط شرکت های مطرح و صنایع پیشرفته و محیط های دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. گروه تخصصی دینامیك سیالات محاسباتی شریف با تجربه کار با محیط های صنعتی و ارتباط تنگاتنگ با پروژه های مهم در حوزه تولید و بهینه سازی قطعات،سازه ها و فرایندها، بهینه ترین و دقیقترین متدها را برای تحلیل های مورد نظر مانند آنالیز خستگی، تنش،ارتعاشات،برخورد،شکل‌دهی فلزات،NVH،مکانیک شکست،جوش،انالیز حرارتی،انالیز میدان‌های کوپله و شبیه سازی کامپوزیت ارائه می دهد.

مولتی فیزیک (Multi Physics)

آنالیز مولتی فیزیک فرآیندی است که تمامی رفتار و ویژگی های محصولات صنعتی پیچیده را توصیف می کند.این نوع از آنالیز دیدگاه جامعی نسبت به پدیده هایی که به سختی قابل اندازه گیری و مشاهده هستند،فراهم می کند.مزایای انجام آنالیز درست و حرفه ای مولتی فیزیک برای محصول در فرآیند طراحی بسیار زیاد است.این آنالیز مولتی فیزیک نیازمندکوپل دو یا چند حلگرمانند: CFD، FEM و الکترومغناطیس یا حلگر آکوستیک است.

بهینه سازی عددی با استفاده از شبیه سازی FEM و CFD

با بهینه سازی چند متغیره ،واژه‌ی”راه حل بهینه ” مفهوم وسیع‌تری پیدا می‌کند، چرا که به مجموعه ای از توابع هدف اشاره می‌کند که ممکن است در برخی از موارد متضاد هم باشند. به طور خلاصه بهینه سازی چند هدفه تلاش می کند راه حل میانی برای مسئله پیدا کند، نه اینکه صرفا یکی از پارامترها را بهینه کند.هینه سازی یعنی انجام بهترین انتخاب از مجموعه ی انتخاب های ممکن. بنابراین بهینه سازی چند هدفه یعنی یافتن مجموعه نقاطی که بالاترین سطح سازش را بین توابع هدف متضاد نشان می دهد .گروه دینامیك سیالات محاسباتی شریف ، روشهای کاربر پسند و در عین حال کاملی را برای آنالیز داده های موجود از شبیه سازی کامپیوتری و تست های آزمایشگاهی ارائه می کند.